چیپست اسنپدراگون ۸۴۵ که در آذر ماه سال جاری معرفی شد، قرار است نیروبخش بسیاری از موبایل های پرچمدار آتی، از جمله سری گلکسی اس ۹ سامسونگ باشد
با فرکانس ۲.۴۵ گیگاهرتز

و چهار هسته Kryo 385

در نهایت امکان بررسی های دقیق میزان بهبود مصرف انرژی در اسنپدراگون ۸۴۵ فراهم نشده ولی بر اساس تست های انجام شده مشخص گشته که این چیپست مصرفی در حدود نمونه قدیمی تر ۸۳۵ دارد. به عبارتی مصرف تک هسته ای حدود یک وات و مصرف چهار هسته ای حدود ۴ وات است.

پردازش سیگنال

Qualcomm Spectra 180

Spectra 280

این بنچمارک ها توسط کوالکام ارائه نشده؛ بلکه این کمپانی از رسانه های خبری از جمله مسئولین سایت آناندتک دعوت کرده و موبایلی طراحی شده بر اساس «طرح مرجع کوالکام» (QRD) با استفاده از چیپست اسنپدراگون ۸۴۵ را برای اجرای مقایسه ها در اختیار آنها قرار داده. به گفته آناندتک به همین دلیل ممکن است نتایجی که توسط رسانه های دیگر منتشر می شود، تا حدودی متفاوت باشد.

موبایل مرجع کوالکام، بهره مند از چیپست اسنپدراگون ۸۴۵ که در اختیار میهمانان قرار داده شده است.

و چهار هسته Kryo 280

اسنپدراگون ۸۳۵

امنیت

Qualcomm Processor Security

زیرسیستم مستقل SPU

GPU

Adreno 540

Adreno 630

چیپست اسنپدراگون ۸۴۵ که در آذر ماه سال جاری معرفی شد، قرار است نیروبخش بسیاری از موبایل های پرچمدار آتی، از جمله سری گلکسی اس ۹ سامسونگ باشد. حالا در پی انتشار بنچمارک های رسمی که از این پردازنده منتشر شده، کارایی آن در مقایسه با چیپست اسنپدراگون ۸۳۵ مشخص شده است.

انکد ویدیو

۴K با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه ۴K HDR

در نهایت باید گفت همان طور که انتظار می رفت، اسنپدراگون ۸۴۵ از کارایی بالاتری نسبت به اسنپدراگون ۸۳۵ بهره می برد. البته در برخی موارد از جمله تست پردازش ویدیوی PCMark کاهش کارایی عجیبی مشاهده می شود که قابل چشم پوشی است.

بر اساس ادعای سایت آناندتک انتظار می رفت که پردازشگر چیپست جدید کوالکام بهبود کارایی بیش از آن مقداری که مشاهده شد را تجربه کند که متأسفانه این گونه نشد. البته با توجه به پیشرفت های اندک معماری ARM در سال ۲۰۱۸ نباید از چیپست های پرچمدار سال جاری میلادی انتظار فراوانی داشت. انتظار می رود چیپست های مبتنی بر فناوری های طراحی شده توسط ARM در سال ۲۰۱۹ تغییرات اساسی را تجربه کنند.

متفرقه

کوییک شارژ ۴ کوییک شارژ ۴+

ضبط ویدیو اسلو موشن

تعداد هسته های پردازنده

چهار هسته Kryo 280

اسنپدراگون ۸۴۵

بنچمارک های مرتبط با داده ها و نیز نوشتن، به میزان بسیار سنگینی از API های اندروید استفاده می کنند و بسیار به تأخیر حافظه حساس هستند. در این تست ها ۸۴۵ توانسته بین ۸ تا ۱۴ درصد کارایی بیشتری نسبت به ۸۳۵ را ثبت کند.

در آزمایش ویرایش ویدیو بر خلاف انتظارات اسنپدراگون ۸۴۵ پایین تر از ۸۳۵ (پیکسل ۲ اکس ال) ایستاده. البته بنا بر ادعای آناندتک، نمی توان چندان روی این نتیجه حساب کرد زیرا بر اساس اعلام «Futuremark» ارائه دهنده بنچمارک PCMark آزمایش ویرایش ویدیو در مورد دستگاه های میان رده و اقتصادی که از چیپست های ضعیف تر بهره می برند، با حساسیت بیشتری عمل می کند.

تست ویرایش تصاویر که پردازشگر گرافیکی را تحت فشار سنگین آزمایش می کند، بهبودی ۳۸ درصدی نسبت به اسنپدراگون ۸۳۵ را نمایش می دهد. البته باید اشاره کنیم که این آزمایش کارایی خالص چیپست را نشان نمی دهد، ولی بر این اساس مشخص است که بهبود قابل توجهی در طراحی آخرین چیپست پرچمدار کوالکام انجام شده است.

آزمایش کارایی کلی در PCMark نشان از بهبود ۱۷ درصدی نسبت به اسنپدراگون ۸۳۵ به کار رفته در پیکسل ۲ اکس ال گوگل دارد.

در آزمایش کلی گرافیک که توسط ۳DMark انجام شده نیز اسنپدراگون ۸۴۵ با اختلاف قابل ملاحظه ای بالاتر از ۸۳۵ قرار گرفته.

در آزمایش GFXBench که به طور اختصاصی به گرافیک مربوط می شود، کارایی اسنپدراگون ۸۴۵ به میزان ۳۱ درصد نسبت به ۸۳۵ برتری دارد. البته باز هم آن قدر کافی نیست که بتواند آیفون ۸ و ۱۰ را شکست دهد.

در آزمایش دیگر GFXBench نیز به لطف استفاده از پردازشگر گرافیکی آدرنو ۶۳۰ افزایش کارایی ۴۸ درصدی نسبت به اسنپدراگون ۸۳۵ (بهره مند از پردازشگر گرافیکی آدرنو ۵۴۰) مشاهده می شود. در این آزمایش هم آیفون ۱۰ بالاتر از بقیه رقبا قرار گرفت.

با پشتیبانی از عکس های ۱۶ مگاپیکسلی

با نرخ ۱.۹ گیگاهرتز

۴ هسته  Kryo 385

با فرکانس ۱.۸ گیگاهرتز

فرایند تولید

نسل اول ۱۰ نانومتری

نسل دوم ۱۰ نانومتری

با فرکانس ۲.۸ گیگاهرتز

مودم

Snapdragon X16 LTE

X20 LTE

این موبایل مرجع از نمایشگر با رزولوشن ۱۴۴۰p بهره می برد و ۶ گیگابایت رم از نوع LPDDR4X برای آن در نظر گرفته شده. البته با توجه به اینکه نمونه اولیه از این گجت است، احتمالاً نتایج بنچمارک ها در نمونه های نهایی یا در موبایل هایی که بر مبنای این چیپست به بازار عرضه می گردند، متفاوت و بهتر باشند.

اولین مورد، مرورگری وب در بنچمارک «PCMark» است که میزان کارایی پردازنده را نشان می دهد. همان طور که در نتایج مشخص است، چیپست پرچمدار جدید کوالکام از نظر کارایی نسبت به سایر نمونه ها از جمله اسنپدراگون ۸۳۵ به کار رفته در گلکسی اس ۸ سامسونگ و پیکسل ۲ اکس ال گوگل، کایرین ۹۷۰ تعبیه شده در هواوی میت ۱۰ پرو و نیز اگزینوس ۸۸۹۰ گلکسی اس ۸ برتر است. بر این اساس بهبود کارایی ۸۴۵ نسبت به ۸۳۵ در حدود ۲۰ درصد است. البته انتظار افزایش کارایی بیش از این بود.

با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه

پشتیبانی از دو سیم کارت

کمک پردازنده هوش مصنوعی

هگزاگون ۶۸۲

دارد: هگزاگون ۶۸۵

پشتیبانی از تکنولوژی کاهش نویز مولتی فریم

در نهایت باید منتظر ماند تا بنچمارک های چیپست اگزینوس ۹۸۱۰ سامسونگ نیز انجام شود تا بتوانیم مقایسه ای با چیپست پرچمدار آتی سامسونگ نیز داشته باشیم.

با قابلیت تشخیص اشیاء فیزیکی در محیط های واقعیت مجازی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *